Jak wygląda postępowanie w sprawie zniesienia współwłasności?
Stosunek współwłasności dotyczy najczęściej nieruchomości. Równie dobrze może odnosić się do pojazdu, elektroniki czy maszyn. Każdy ze współwłaścicieli może jednak żądać zniesienia współwłasności. To uprawnienie wynika z art. 210 § 1 Kodeksu cywilnego. Można tego dokonać sądownie lub umownie. Poniżej poznasz charakterystykę obu tych metod.
Jak znieść współwłasność sądownie?
Aby wszcząć postępowanie, zainteresowany musi złożyć do sądu wniosek o zniesienie współwłasności. Muszą znaleźć się w nim takie elementy jak np. dane wnioskodawcy, pozostałych współwłaścicieli, a także wszelkie dane dotyczące przedmiotu. Może to być odpis z księgi wieczystej, adres nieruchomości, numer rejestracyjny i tym podobne dane.
Jako adwokat z kancelarii adwokackiej z Elbląga, pragnę zaznaczyć, że istnieją 3 metody zniesienia współwłasności. Pierwszą z nich jest podział fizyczny rzeczy. Oczywiście w przypadku niektórych przedmiotów będzie niemożliwy do zrealizowania. Drugi sposób to przyznanie przedmiotu jednemu współwłaścicielowi (lub kilku) z obowiązkiem spłaty. Ostatnia droga to spieniężenie rzeczy i podział zarobku między współwłaścicieli.
Czy warto dokonać umownego zniesienia współwłasności?
Zniesienie współwłasności poprzez umowę jest szybszym sposobem. W takim przypadku właściciele mogą dokonać swobodnych ustaleń w tym zakresie. Jeżeli strony dojdą już do porozumienia, należy wybrać się do notariusza. Forma aktu notarialnego jest bowiem wymagana przepisami prawa.
Niestety nie zawsze właściciele są ze sobą zgodni. Spór pomiędzy nimi może dotyczyć kwestii finansowych lub samego faktu znoszenia współwłasności. Wówczas jedyną metodą będzie skierowanie sprawy na drogę sądową. Orzecznik ustali, czy przeprowadzenie zniesienia jest zasadne oraz jak zostanie dokonane.