Kiedy sąd może orzec separację?
Wiele osób zastanawia się, jaka jest właściwie różnica między rozwodem a separacją. Skoro w obydwu przypadkach mówimy o rozkładzie pożycia małżeńskiego i wstępujemy na drogę sądową, o zerwaniu więzi fizycznej, ekonomicznej i duchowej, czym różni się rozwód od separacji? - Rozwód jest trwały i nieodwracalny, separację można znieść, to rodzaj okresu próbnego.
Dlaczego separację uzyskamy łatwiej niż rozwód?
Pożycie małżeńskie to ogół więzi fizycznych, ekonomicznych i duchowych. Gdy wnosimy o separację, musimy wykazać, że rozkład pożycia małżeńskiego rzeczywiście nastąpił, przy czym nie trzeba udowadniać, że rozkład ma charakter trwały. Sąd daje małżonkom szansę na odbudowanie wspólnej relacji, ponieważ już samo żądanie orzeczenia separacji sugeruje, że jest jeszcze nadzieja, możliwość powrotu do wspólnoty małżeńskiej. Występujący o separację widzi jeszcze nadzieję na odbudowanie relacji – inaczej jest przy wystąpieniu o rozwód. Jeśli jednak zdarzy się, że jedno z małżonków wystąpi o rozwód, a drugie o separację, a podczas sprawy udowodniony zostanie trwały rozkład pożycia, sąd orzeknie rozwód.
Pomoc adwokata w sprawie o separację. Kiedy orzeczenie może zostać odrzucone?
Pomoc prawnika w sprawach małżonków kojarzy nam się głównie z rozwodem, ale warto zaznaczyć, że jako kancelaria adwokacka Elbląg możemy wesprzeć klientów także w sprawach dotyczących separacji. Są przypadki, gdy orzeczenie rozwodu jest niemożliwe lub niekorzystne. Musimy jednak uprzedzić, że również żądanie orzeczenia separacji może zostać odrzucone. Są przypadki, gdy sąd na pewno odmówi orzeczenia separacji, np. w przypadku ciężkiej choroby współmałżonka. Separacja byłaby wówczas rażącą krzywdą. Podobnie jest w sytuacji, w której ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.