Śmierć bliskiej osoby. Kto ma prawo do spadku?
W Polsce prawo spadkowe reguluje Kodeks Cywilny. Określa stosunki prawne między spadkobiercami a majątkiem zmarłego, oraz kto ma prawo do spadku. Oczywiście mówimy tu o dziedziczeniu ustawowym, gdyż w grę wchodzi jeszcze testamentowe. Jak to więc jest ze spadkiem w naszym kraju i kto może liczyć na otrzymanie czegoś po zmarłym?
Prawo spadkowe w Polsce
Kodeks cywilny stanowi, że małżonek ma prawo do dziedziczenia po partnerze w małżeństwie. Jeżeli jednak z tego małżeństwa są dzieci, to one również mają prawo do dziedziczenia z majątku rodzica. Jeśli w tym małżeństwie nie ma dzieci, małżonek będzie miał prawo do dziedziczenia wszystkiego – zarówno nieruchomości, jak i majątku osobistego. Linia dziedziczenia uwzględnia więc stopień pokrewieństwa. Jeśli umrze matka, której mąż już dawno nie żyje, to spadkobiercami są ich dzieci, a następnie wnuki. Jednak jeśli np. osoba zmarła nie założyła własnej rodziny, to spadkobiercami może być jej rodzeństwo i ich dzieci. Zawsze konieczne jest indywidualne rozpatrzenie sprawy, jeśli pod uwagę bierzemy właśnie dziedziczenie ustawowe. W wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie sprawy spadkowej, w wówczas warto udać się do kancelarii adwokackiej.
W grę wchodzi jeszcze dziedziczenie testamentowe. Osoba zmarła może chcieć przekazać swój majątek konkretnej osobie, co uczyniła, tworząc testament. W takich sytuacjach jednak często członkom najbliższej rodziny należy się zachowek. Wówczas konieczne jest dochodzenie swoich praw przed sądem.
Co jeszcze warto wiedzieć o dziedziczeniu w Polsce?
Wątpliwości wielu osób wzbudza często tzw. umowa dożywocia. Oznacza ona, że osoba przekazuje innej swoje mieszkanie na własność za życia w zamian za dożywotnią opiekę i możliwość zamieszkiwania w danym miejscu. Co istotne, wartość takiej umowy nie wejdzie w skład kwoty na wyliczenie zachowku.