Z jakich etapów składa się postępowanie karne?
Przebieg postępowania karnego wyznacza Kodeks postępowania karnego. Poznaj jego etapy!
Jak wygląda przebieg postępowania karnego?
Pierwszym etapem jest oczywiście tzw. postępowanie przygotowawcze, które wszczynane jest na skutek otrzymania zawiadomienia lub samodzielnego uzyskania informacji przez organy ścigania. Stadium to może przybrać formę śledztwa prowadzonego przez prokuratora lub dochodzenia powierzonego Policji. Etap ten dzieli się na dwie fazy, a mianowicie:
- in rem, tj. w sprawie – polega na analizie, czy doszło do popełnienia czynu zabronionego oraz ustaleniu towarzyszących mu okoliczności;
- in personam, tj. przeciwko osobie – skutkuje postawieniem zarzutów konkretnej osobie, a w konsekwencji wydaniem aktu oskarżenia.
Następnie rozpoczyna się postępowanie sądowe, zwane także głównym. Można śmiało stwierdzić, że to kluczowa faza, bowiem to właśnie w tym momencie sąd dąży do ustalenia prawdy. Warto zaznaczyć, że oskarżonemu przysługuje prawo do obrony, z którego niewątpliwie warto skorzystać. Jako adwokat z Elbląga pragnę podkreślić, że pomoc doświadczonego prawnika jest szczególnie ważna w przypadku skomplikowanych spraw.
Po wydaniu wyroku kończy się opisany wyżej etap. Wbrew pozorom nie zawsze jest to jednak definitywny koniec postępowania karnego. Zarówno oskarżony, jak i oskarżyciel, mają prawo do wzruszenia zapadłej decyzji. Wówczas dochodzi do wszczęcia postępowania odwoławczego poprzez wniesienie apelacji, sprzeciwu lub zażalenia. Co istotne, ustawa przewiduje także tzw. nadzwyczajne środki zaskarżenia, czyli kasację oraz wznowienie postępowania.
Gdy postępowanie odwoławcze dobiegnie końca, zaś wyrok okaże się skazujący, następuje rozpoczęcie postępowania wykonawczego. W zależności od zastosowanej kary, etap ten może przybierać różną postać.